Efekty gitarowe – kupujemy delay

Kupować w ciemno czy wybrać rozsądnie?
TopGuitar - marzec 2010
Jak kupić najlepszy efekt delay – zestawienie w magazynie TopGuitar

Efekty gitarowe znacznie poszerzają paletę brzmieniową tego instrumentu, a czasami potrafią zdziałać prawdziwe cuda, wprawiając w osłupienie zarówno samego grającego, jak i jego słuchaczy. Nic więc dziwnego, że większość gitarzystów prędzej czy później sięga po małe podłogowe „kostki”, które często stają się potem ich najlepszymi przyjaciółmi na długie lata zarówno podczas koncertów jak i nagrywania gitary.

Niewątpliwie jednym z najczęściej wybieranych pojedynczych efektów podłogowych jest delay, a po naszemu – efekt opóźniający. Znajduje on bowiem zastosowanie w każdym, dosłownie w każdym rodzaju muzyki, czy jest to jazz, metal czy reggae. Dlaczego tak jest? Dlatego, że delay, w zależności od ustawień oraz ew. połączeń z innymi efektami może krótkimi i ledwie zauważalnymi powtórzeniami stworzyć wrażenie gry w pustym pomieszczeniu, albo jak cień podążać za graną melodią, stanowiąc nieocenione wsparcie podczas solówek, albo też otworzyć przed nami niekończące się dźwiękowe przestrzenie. Niektórzy na tym efekcie potrafili oprzeć brzmienie swoje i całego zespołu, jak The Edge z U2.

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz przygodę z gitarą, czy grasz już parę dobrych lat – efekt opóźniający na pewno stanowić będzie ciekawe urozmaicenie codziennej pracy z instrumentem oraz inspirację w kierunku nowych, nieznanych dotąd brzmień. Masz już taki efekt i wydaje Ci się, że dobrze znasz jego działanie? Spróbuj innego! W końcu delay delay’owi nierówny. Niektórzy preferują na przykład brzmienie efektów analogowych, inni – przeciwnie, wolą nowoczesne urządzenia cyfrowe o większych możliwościach.

Jak wybrać odpowiedni delay, nie ryzykując rozczarowań i straconych pieniędzy?

Delaye

Wielu mniej doświadczonych gitarzystów kierując swe kroki do sklepu nie wie tak naprawdę, czego się spodziewać i czemu poświęcić więcej uwagi. Inni kupują niemal „w ciemno”, wybierając efekt dostępny akurat w atrakcyjnej cenie w jednym ze sklepów internetowych.

Z magazynem TopGuitar dowiesz się, na jakie efekty warto zwrócić uwagę. Przygotowane przez specjalistów w swojej dziedzinie zestawienia analogowych (wrzesień/październik 2009) oraz cyfrowych (marzec 2010) efektów delay zawierają najważniejsze informacje, których porównanie pozwoli zacieśnić krąg poszukiwań do kilku pozycji, a w konsekwencji wybrać tę właściwą i zdecydować się na jej zakup.

Na rynku jest w tej chwili bardzo wiele podobnych do siebie urządzeń, chociaż podobieństwa te często mogą być bardzo powierzchowne, a faktyczna jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego w marcowym TopGuitar wybraliśmy 9 najlepszych cyfrowych delay’ów wiodących światowych producentów.

W wypadku sprzętu gitarowego, a efekty opóźniające są jednym z najczęściej używanych jego elementów, warto zainwestować w porządną markę, gwarantującą dobrą jakość, a co za tym idzie – zadowolenie z zakupu na lata. Nazwiska profesjonalnych muzyków, używających sprzętu danej marki o czymś świadczą.

Zachęcamy do lektury TopGuitar i świadomego wyboru swojego nowego efektu delay!