Czerwono Czarni – koncert jubileuszowy

23 lipca 2010 o godz. 18:00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (ul. Ołowianka 1) odbędzie się koncert jubileuszowy zorganizowany dokładnie w 50-rocznicę pierwszego występu zespołu Czerwono-Czarni. Miał on miejsce 23 lipca 1960 roku w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i rozpoczął na polskiej estradzie erę big-beatu, który był „naszą odpowiedzią” na rock’n’rollowe szaleństwo Zachodu.

CZERWONO-CZARNI w ciągu 16 lat działalności wylansowali kilkadziesiąt, pamiętanych do dzisiaj przebojów – „Agatko pocałuj”, „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, „Biedroneczki są w kropeczki”, Był taki ktoś”, „Chłopiec z gitarą”, „Dwudziestolatki”, „Dżinsy – spodnie”, „Jedziemy autostopem”, „Lucille”, „Malowana Lala”, „Mały Książe”, „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży”, „O Jimmy Joe”, „O mnie się nie martw”, „Rudy rydz”, „Siedemnaście milionów”, „Trzynastego” i wiele, wiele innych. Zespół był prawdziwym inkubatorem dla młodych artystów, którzy tutaj zaczynali swą estradową karierę – m.in. Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Maciej Kossowski, Jacek Lech, Wojciech Skowroński, Toni Keczer, Seweryn Krajewski, Janusz Koman, Ryszard Poznakowski. W sumie, na przestrzeni lat, w zespole występowało przeszło 70 muzyków, którzy później przez wiele lat nadawali ton naszej muzyce rozrywkowej.

Idee fixe Fundacji „Sopockie Korzenie”, organizatora koncertu, jest ściągnięcie do Gdańska jak największej ilości żyjących muzyków i solistów. Pomysł jest taki by na scenie pojawił się zespół Czerwono-Czarni w składzie maksymalnie zbliżonym do oryginalnego. Nie jest to wcale takie proste ponieważ los rozrzucił muzyków po całym świecie (Australia, USA, Skandynawia, Niemcy).

W tej chwili wiadomo już, że w Filharmonii Bałtyckiej pojawią się na pewno: m.in. Halina Frąckowiak, Andrzej Jordan, Piotr Puławski, Jana Izbiński, Natalia Pastewska oraz Wiesław Bernolak, Zbigniew Bizoń, Wiesław Damięcki, Tomasz Jaśkiewicz, Bogdan Kezik, Jan Knap, Marek Pietras, Ryszard Poznakowski, Krzysztof Sadowski, Zbigniew Wilk, Mirosław Wójcik, Henryk Zomerski. Organizatorzy czynią starania by pojawili się tam też m.in. wokaliści: Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Michaj Burano, Maciej Kossowski i Janusz Godlewski.

W koncercie gościnnie weźmie też udział legenda trójmiejskiego big-beatu, zespół ZŁOTE STRUNY.

Innymi słowy, szykuje się nam magiczna podróż w czasy młodości naszych rodziców, a czasem i dziadków. Pojawia się też niepowtarzalna okazja by spotkać wielu niegdysiejszych idoli, których nazwiska zapisały się już złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

23 lipca 2010 – godz. 18:00
POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA
Gdańsk, ul. Ołowianka 1
bilety: 35 PLN

[email protected]
www.ticketonline.pl
rezerwacja VIP: [email protected]