Gitarowy Rekord Guinessa w tym roku wcześniej

Gitarowy Rekord Guinnessa to pierwszomajowa tradycja, która odbywa się w ramach festiwalu Thanks Jimi i od kilku lat przyciąga do Wrocławia tysiące gitarzystów.

W tym roku impreza potrwa dwa dni – 29 kwietnia odbędzie się koncert „Hedrix symfonicznie”, 30 kwietnia – bicie rekordu oraz koncert gwiazd. Wśród gości festiwalu pojawią się m.in. gitarzysta Genesis Steve Hackett, Al Di Meola, Acid Drinkers oraz członkowie legendarnej grupy Ten Years After.

Już po raz dziewiąty Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy, poprowadzi największą gitarową orkiestrę świata. W 2009 roku do Wrocławia przyjechało 6346 fanów gitary (wynik potwierdzony certyfikatem Komisji Światowych Rekordów Guinnessa), rok później zagrało 4597. Żaden z tych dwóch najwyższych światowych rekordów nie został do tej pory pobity. W 2010 roku hymn GRG, utwór “Hey Joe” Jimiego Hendrixa, wykonywany przez największą gitarową orkiestrę, pokazywały telewizje na całym świecie, m.in. w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Emiratach Arabskich, Egipcie, Turcji czy w Korei. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się emisje w Japonii, gdzie materiał został pokazany 21 razy, i w Iranie (12 emisji). Dzięki tej międzynarodowej promocji organizatorzy mają nadzieję przyciągnąć na tegorczony Rekord jeszcze więcej zagranicznych uczestników. W tym roku, z uwagi na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, Gitarowy Rekord Guinnessa odbędzie się 30 kwietnia.

Gwiazdą tegorocznego GRG miał być Gary Moore. Aby oddać hołd zmarłemu niespodziewanie artyście, organizatorzy postanowili włączyć jego utwór „Still Got the Blues” do repertuaru wspólnego gitarowego grania.

Do bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączą w tym roku m.in. Al Di Meola, świetny gitarzysta amerykański Neil Zaza oraz grupa Ten Years After, jeden z najważniejszych zespołów bluesowo-rockowych ubiegłego stulecia. Brytyjczycy występowali na Woodstocku, na Wyspie Wight, The Miami Pop Festival czy The Newport Jazz Festival. Koncerty zespołu były rodzajem spektaklu-transu, gdzie blues i rock szły w parze z teatrem muzycznej wirtuozerii, wpisującej się trwale w muzyczny obraz epoki „dzieci-kwiatów”. Na scenie pojawi się także czołówka polskich gitarzystów m.in. Wojciech Pilichowski, Marek Raduli, Litza i Tytus z Acid Drinkers.

Dzień przed Gitarowym Rekordem Guinnessa, 29 kwietnia, odbędzie się we wrocławskiej hali Orbita niezwykły koncert – „Hendrix symfonicznie“, podczas którego Leszek Cichoński wraz z zespołem i Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej zaprezentuje najbardziej znane utwory Jimiego Hendrixa w zupełnie nowych aranżacjach. W drugiej częsci koncertu zagra Steve Hackett, gitarzysta Genesis i GRT, uznawany za twórcę techniki gitarowej tapping, którą spopularyzował Eddie Van Halen.

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa i materiały do nauki Hey Joe i innych wykonywanych wspólnie utworów na stronach:
www.heyjoe.pl
www.cichonski.art.pl

Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=hpPzNduP_rI
http://www.youtube.com/watch?v=_YGdpObOe08